Mikroorganismy našemu tělu nejen pomáhají, ale i škodí. Infekční endokarditida je velmi závažné infekční onemocnění, které až u pětiny pacientů končí smrtí. Příznaky tohoto závažného onemocnění jsou přitom často nenápadné.
Infekční endokarditida je závažné zánětlivé onemocnění vnitřního povrchu srdce, takzvaného endokardu, Charakteristická je přítomnost trombu tvořeného mikroorganismy, krevními destičkami, bílými krvinkami a odumírajícími červenými krvinkami nejčastěji na srdeční chlopni nebo na stěně endokardu.
Infekční endokarditida častěji postihuje pacienty s už poškozenými chlopněmi, kdy se bakterie na chlopních snáze přichytí, postihnout ale může i zcela zdravého člověka. Infekce se do těla může dostat jakoukoli rankou. Zánětlivý trombus se může z chlopně uvolnit a následně způsobit embolii. Infekční endokarditida může způsobit i nedomykavost chlopně a selhání srdce.
Mezi příznaky infekční endokarditidy patří krvácení do kůže. Vznikají krvácivá kožní ložiska na dlaních a ploskách nohou (takzvané Janewayovy léze), dochází ke krvácení do očních spojivek a lůžek nehtů. Projevem může být i zánět ledvin, Rothovy skvrny vzniklé na očním pozadí. Vzhledem k poškození chlopně může docházet k dušnosti. Zároveň jsou v krvi přítomné mikroorganismy, které odhalí krevní testy.
Základním kamenem diagnostiky jsou důkladná anamnéza a laboratorní krevní testy, které potvrdí přítomnosti bakterií v krvi (takzvanou bakteriémii). K diagnostikování infekční endokarditidy se používá i echokardiografie – ta odhalí přítomnost trombu na chlopni.
Infekční endokarditida se léčí vysokými a dlouhodobými dávkami nitrožilně podávaných antibiotik. Pokud tato léčba není úspěšná, pak lékař přistupuje k odstranění chlopně a k jejímu umělému nahrazení, případně k plastice chlopně.