PCI, perkutánní koronární intervence je často označovaná starším názvem angioplastika koronárních cév. Jde o bezpečný zákrok s minimem komplikací, který obvykle navazuje na koronarografii a angiografii. PCI je nechirurgická alternativa srdeční operace a provedení bypassu. Metoda, která se uplatňuje při léčení akutních i chronických stavů.
PCI, nebo chcete-li angioplastika, je rychlé zprůchodnění řečiště koronární tepny prostřednictvím katétrů. Při perkutánní koronární intervenci dochází k opětovnému rozšíření koronárních cév, nebo k odstranění jejich úplných uzávěrů. Ve většině případů po samotném roztažení cévy pomocí balónkového katétru dochází navíc k implantaci stentu, který zabrání opětovnému zúžení.
Angioplastika se často provádí ihned po diagnostice, tedy po koronarografickém vyšetření. V případě, že je rozsah postižení větší, může být provedena na několikrát. Perkutánní koronární intervence je jeden z léčebných postupů při léčbě infarktu myokardu, provádí se i u pacientů s nestabilní anginou pectoris a u těch, kteří jsou ohroženi rozvojem ischemické choroby srdeční.
Perkutánní koronární intervence je invazivní zákrok, který probíhá v lokální anestezii na katetrizačním sále a pod rentgenovou kontrolou. Pacientovi je po celou dobu navíc monitorované EKG, lékař mu před zákrokem může podat léky na uklidnění.
Balónkový katétr lékař do koronárního řečiště, do místa, které diagnostikoval během koronarografie, zavede stejným místem. Nejčastěji tedy v oblasti třísla, nebo z radiální tepny na předloktí. Po zavedení na správné místo lékař katétr nafoukne a tím odstraní zúžení cévy. Následně je obvykle do postiženého místa implantovaný ocelový stent, který zabrání opětovnému vzniku stenózy (zúžení). Při implantaci stentu může pacient cítit mírný tlak a bolest na hrudi. Tento stav je ale běžný.
Po zákroku lékař zajistí tlakovou bandáží místo vpichu a pacient musí strávit v klidu na lůžku několik hodin. U vpichu v oblasti třísel je to až 24 hodin. Do domácího ošetření je pacient propuštěný druhý až pátý den po zákroku, za týden až deset dní se vrací k běžnému způsobu života. Zároveň ale musí delší dobu po zákroku užívat léky, které brání shlukování krevních destiček, a tím snižují vznik krevní sraženiny v těle.
Pacient by měl v dostatečném časovém předstihu před zákrokem svého ošetřujícího lékaře informovat o tom, zda pravidelně užívá léky, případně o přecitlivělosti na některé látky a alergiích. Jíst, pít ani kouřit by pacient neměl od půlnoci v den zákroku. Před zákrokem je také nutné z úst vyjmout zubní protézu.
K nahlédnutí: Informovaný souhlas s invazivním zákrokem včetně informací o rizicích a průběhu vyšetření.