Rotablace je invazivní katetrizační výkon, který nahrazuje chirurgický zákrok a který se používá jako doplňková metoda při koronární angioplastice. Často v okamžiku, kdy ostatní použité metody selhávají. Jde o nebolestivý zákrok, se kterým je spojeno jen minimální riziko.
Rotablace je zákrok, prostřednictvím kterého lékař zčásti, nebo zcela odstraní z postižené tepny aterosklerotický plát, který brání průtoku krve a je jednou z příčin ischemické choroby srdeční nebo akutního koronárního syndromu. Rotablace je výkon, který se uplatňuje na silně poškozených tepnách, ve kterých je přítomno velké množství vápníku a ve kterých tedy není možné provést klasickou angioplastiku se zavedením katétru a následně stentů.
Při rotablaci je prostřednictvím speciálního vysokofrekvenčního rotablačního katétru aterosklerotický plát rozrušený na mikročástice – ty jsou proudem krve postupně odnášené pryč a dochází ke zpřístupnění tepny. Rotablace je prvním krokem léčby, po kterém může lékař přistoupit ke klasické angioplastice a dalším léčebným metodám.
Rotablace je invazivní zákrok, který se provádí v lokální anestezii na katetrizačním sálku. Pacient leží na zádech a je zarouškovaný. Katétr je obvykle zavedený v oblasti třísel nebo prostřednictvím palcové (radiální) tepny na zápěstí. Lékař do cévy zavede speciální rotablační katétr a navede ho na místo výkonu. Laicky můžeme tento rotablační katétr přirovnat k miniaturní frézce, která pomocí až 200 tisíc otáček za minutu „odvrtá“ aterosklerotické usazeniny. Po provedení rotablace je věnčitá tepna připravená na další zákrok – tím je nejčastěji angioplastika.
Délka zákroku je individuální a pacient je v jeho průběhu při vědomí, napojený na monitoring EKG a pod rentgenovou kontrolou. Zákrok je nebolestivý. Po rotablaci a angioplastice lékař ošetří ránu a pacient stráví několik hodin v klidu na lůžku – s bandáží rány. Délka klidu se odvíjí od toho, jaká céva byla pro vstup katétru použita. V nemocnici stráví pacient po zákroku dva až pět dní, po týdnu až deseti dnech se může vrátit do zaměstnání.
Na rotablaci není potřeba žádná speciální příprava. Nicméně rotablace bývá spojena i s angiografií srdce, kterou pacient podstupuje na lačno. Šest hodin před zákrokem by tak pacient neměl jíst ani pít. S dostatečným, několikadenním předstihem by měl také svého lékaře informovat o lécích, které užívá, a o případných alergiích.