Spirometrie je pro pacienta nenáročný a nebolestivý fyziologický test, který patří mezi základní interní vyšetřovací metody. Používá se nejen při zjišťování diagnózy, ale spirometrie je i součástí předoperačních vyšetření u pacientů, které čeká operace hrudníku.
Spirometrie je vyšetření, které zkoumá funkčnost plic a které se provádí nejčastěji u pacientů s dušností, dlouhodobým kašlem, nejasným nálezem na rentgenu plic, ale i u pacientů, kteří mají podstoupit operaci hrudníku. Cílem naprosto bezbolestného vyšetření je odhalit příčiny respiračních potíží, zjistit, jak jsou průchodné dýchací cesty a v jakém stavu jsou plíce. Spirometrické vyšetření pacienti podstupují i opakovaně – lékař jejich prostřednictvím sleduje vývoj choroby a určuje další léčbu.
Vyšetření obvykle probíhá vsedě. Pacientovi si na nos připevní kolíček, do úst vloží speciální náustek a skrze něj pak vdechuje a vydechuje. Aby bylo vyšetření úspěšné, musí pacient při vyšetření spolupracovat a dýchat do spirometru podle pokynů lékaře nebo sestry.
Spirometr následně zaznamenává objem vdechnutého a vydechnutého vzduchu, výdechovou rychlost a další parametry. Výstupem vyšetření je graf s křivkou a zaznamenanými hodnotami. Podle tvaru křivky a hodnot na záznamu už lékař může orientačně stanovit, o jakou ventilační poruchu se jedná.
Na spirometrické vyšetření se pacient nemusí předem nijak výrazně připravovat. Krátce před vyšetřením by se měl pouze vyvarovat konzumaci jídla, kouření a vyšetření by se nemělo provádět u osob se závažnějším infekčním onemocněním.